İletişimde Mükemmellik ve Hitabet Becerisi

İletişimde Mükemmellik ve Hitabet Becerisi

09.01.2020

Öğretmen bir danışanım görüşmeye geldiğinde “İstesem de öğrencilerimin karşısında rahat olamıyorum ve kendimi rahat ifade edemiyorum, özellikle bir hikaye anlatmak istediğimde unutacağımdan kaygılanıyorum.” diyerek söze başladı. Peki her zaman mı böyle olduğunu sorduğumda, kesinlikle her zaman böyle dedi. 

   Bu öğretmen danışan, geçmişte bir grubun karşısında konuşma yaparken bir hikayeyi anlatma aşamasında unutmuştu ve öğrencileri bu duruma gülmüşlerdi ve o günden bugüne bilinçaltı sürekli unutmak endişesiyle büyük kaygı ve korkular duymaya başladı. Sınıfa her ders anlatmak için girdiğinde yine unutacağı ile ilgili yaşadığı olay aklına geliyor ve bu duyguyu içinde büyüterek kendisini kasmasına sebep oluyordu. Ve en nihayetinde gerçekleştirmesi gereken potansiyeli gerçekleştiremiyor ve öğrencilerine verimli olamıyordu. Bu durumun artık hayatını fazlasıyla kısıtladığını fark ettikten sonra eğitimlere ve seanslara gelmeye karar verdi.     

   Olaya bakışını değiştirecek şekilde uygulanan koçluk, danışmanlık ve terapi seansları ile beraber aynı zamanda topluluk önünde konuşma eğitimine katılarak hitabet, iletişim konusundaki becerilerini geliştirdi aynı zamanda bu konudaki kaygı ve korku ve negatif duygularıyla başa çıkabilecek birçok yöntem ve teknik öğrendi. Kendi düşüncelerindeki çarpıtmalarının, bilinçaltı düzeyindeki anlamını kavradıktan sonra artık olaylara farklı bakmaya başladı ve “Topluluk Önünde Konuşma” eğitiminden sonra artık daha özgür ve rahat hissediyor ve öğrencilerin karşısında gerçekten onlarla var olabiliyor. Öğretmenlik mesleğini yaparken gerçekten keyif alıyor çünkü onu kısıtlayan negatif duygularından, olumsuz düşünce yapısından özgürleşti. Bunun için sorumluluk aldı ve elinden geleni yaparak öğrendiklerini uygulayarak hayatını değiştirdi bunu herkes yapabilir ve başarabilir her şey sadece tek bir adımla başlar: İstemek ve harekete geçmek.