Zaman Yönetimi Eğitimi Neden Gereklidir?

Zaman Yönetimi Eğitimi Neden Gereklidir?

24.04.2020

ZAMAN YÖNETİMİ EĞİTİMİ NEDEN GEREKLİDİR?

   Neden zaman yönetimi diye sorduğumuzda, Başka SORULAR da ekleyebiliriz. Zaman nedir? Kendi zamanımı çarçur edip harcadığımda neler kaybediyorum? Zamanı kaybetmenin bendeki duygusal olarak yaşattığı bedel ne?

Zamanı kazanma metotlarını öğrenmezsem kendimi değiştirmezsem neler kaybettirecek bana bu durum? Bu SORULAR aslında değişme ihtiyacımızı açığa çıkarıyor, eski şekilde eski alışkanlıklarımızla devam etmek kolayı seçmektir ancak değişememenin verdiği acı gerçekten çok daha büyüktür. Fark ettiğiniz gibi; bizler aslında değişememenin verdiği acıyı hissedinceye kadar, değişim her zaman acı verir. İnsanlar da değişimden bu yüzden kaçar. Bilinçaltı değişime dirençlidir eski alışkanlıklarımızı sürdürmek, ertelemek, tembellik yapmak, duygusal sıkışıklıklara rağmen yaşamımızı alışkın olduğumuz şekilde sürdürmek bilinçaltı için kolaydır ancak değişmek zorundayız çünkü değişim aslında cesaret etmekte zorlandığımız bir şey sebebi ise rahatlık alanında kalmak ve plansız programsız yaşamı sürdürmek çok daha kolay gelir. Halbuki bizler değişim için cesurca davrandığımızda ve aslında değişmek için koşulları ve dışarıyı değiştirmenin gerekli olmadığını sadece kendimizi değiştirmenin farkındalığını elde etmek olduğunu anladığımızda işte o zaman değişmeye başlıyoruz. Değişim evet bazen komplekstir ancak geri Londra yeraltı metrosunun haritasına baksanız insanoğlunun ne kadar kompleks karmaşık şeyleri bile gerçekleştirebildiğini görebilirsiniz.

   Zamanı durduramıyoruz, zamanı geri alamıyoruz, ileri alamıyoruz peki öyleyse o zaman üzerinde kontrolümüz yok. Tek kontrolümüz kendi kişisel denetimimizdir bu yüzden kişisel zaman yönetimi diyoruz. Sonuç olarak zaman yönetimini başarabilmek için kendi kişisel alanımız ve etkinliğimiz üzerinde farkındalık kazandırmaya başlamakla süreci başlatıyoruz.